Akumulační sálavé krby

Proč zvolit sálavý krb?

Sálavé krby předávají teplo do okolního prostoru infračerveným zářením – tedy sáláním. Je to stejný princip šíření tepla, jako jsme zvyklí od slunce – nejdříve se ohřívají předměty a lidé, teprve následně od nich se ohřívá vzduch. 

To přináší do interiéru, kde sálavý krb stojí, nemalé výhody:

  • Pro tepelnou pohodu je dostačující nižší teplota vzduchu, než při klasickém teplovzdušném vytápění – je to příjemné a navíc úsporné z hlediska nákladů na palivo.
  • V plášti krbu nejsou žádné mřížky pro cirkulaci vzduchu – v místnosti díky tomu nevzniká průvan a nevíří se přepálený prach. Sálavý krb je tedy vynikající řešení topení pro alergiky.
  • V místnosti vzniknou přirozené teplotní zóny – sálavé teplo se šíří podobně, jako světlo. Za překážkou tedy vzniká příjemný teplotní stín. Ukazuje se, že možnost střídat tyto teplotní zóny je pro psychické i fyzické zdraví člověka velice prospěšná.
  • Sálavé teplo se šíří do všech směrů vždy kolmo od pláště krbu. Pokud tedy máte otevřenou galerii, nebo obývací prostor propojený otevřeným schodištěm do patra, nehrozí přetopení podkroví a v přízemí vám naopak nebude zima.

 

Proč by měl být sálavý krb zároveň akumulační?

Většina domů je dnes už tak dobře zateplená, že tepelné ztráty běžné obývací místnosti nejsou větší než 2 kW. Pokud do krbu přiložíte pouhé 2 kg dřeva, máte okamžitý hodinový výkon kolem 6-7 kW. Z toho vyplývá, že se takový prostor začne už po krátké době intenzivně přetápět.

Řešením je právě akumulace. Díky ní se přebytečné teplo uloží a uvolňuje se postupně několik hodin při výkonu třeba jen kolem 2 kW. Výkon sálavého krbu se dá samozřejmě navrhnout i vyšší, podle tepelné ztráty konkrétního prostoru, ve kterém bude stát.

Akumulační prvky mohou být v sálavém krbu celkem tři:

  • Akumulační tahový systém, kterým procházejí spaliny do komínu. Může mít podobu akumulačních prstenců nad krbovou vložkou, nebo může být postavený samostatně vedle krbové vložky.
  • Akumulační hypokaustové jádro tvoří meziplášť krbu a zajišťuje uzavřenou cirkulaci horkého vzduchu v celé krbové obestavbě. Vnější plášť krbu se díky tomu rovnoměrně prohřívá.
  • Akumulační plášť krbu vytváří vnější teplosměnnou plochu sálavého krbu. Tloušťka stěny pláště a velikost jeho plochy pak významně ovlivňuje povrchovou teplotu krbu, dobu akumulace, i celkový výkon krbu.

Jak vypadá sálavý akumulační krb?

Možnosti vnějšího designu sálavého krbu jsou prakticky neomezené. Důležitý je výběr vhodné krbové vložky, která může mít rovné, nebo rohové prosklení, vysouvací dvířka, zadní přikládání a pod. 

Plášť krbu může být omítaný, tradiční kachlový, nebo moderní s použitím velkoformátové keramiky. Často jsou součástí sálavých krbů vyhřívané lavice. 

Díky hypokaustovému systému se mohou vystavět samostatná topná tělesa v přilehlých vedlejších místnostech, nebo v patře.

Našim zákazníkům proto po prvotní konzultaci připravujeme kompletní návrh krbu, ve kterém zohledníme všechny požadavky na funkci, výkon i vnější design. Součástí návrhu je také 3D vizualizace, která poskytne dokonalou představu, jak bude krb vypadat v hotovém interiéru.

Výběr z našich realizací akumulačních sálavých krbů

1. Poptávka
Popište nám stručně svoji představu o Vašem novém topidle. Pokud budeme potřebovat něco doplnit, ozveme se Vám obratem. Zakázky realizujeme po celé ČR.
2. Návrh řešení
Na základě Vašich požadavků Vám navrhneme možná řešení, včetně orientační ceny.
3. Projekt
Po odsouhlasení řešení Vám zpracujeme projekt, vizualizaci ve 3D a připravíme detailní rozpočet a smlouvu o dílo.
4. Realizace
V dohodnutém termínu vše profesionálně zrealizujeme. Jsme vyučeni v oboru kamnářství, jsme členy Cechu kamnářů ČR, máme za sebou mnoho let praxe v oboru a pravidelně se školíme.
5. Servis a údržba
Ani po dokončení realizace naše práce nekončí. Na hotová kamna a krby poskytujeme záruční i pozáruční servis a provádíme potřebnou údržbu.
Poptejte realizaci!
Ať už jste ve fázi dokončovaní stavby, rekonstruujete, nebo vše zatím jen připravujete a promýšlíte, ozvěte se nám. Čím dříve se vyřeší všechny technické detaily a návaznosti stavby krbu, nebo kamen na další konstrukci domu, tím lépe.

Na trhu je k dispozici mnoho různých značek a tolik možností výběru, že pro běžného člověka je velmi těžké se v tom všem zorientovat. Pojďme na to jinak. V našem specializovaném e-shopu najdete výběr jen těch nejzajímavějších topidel a doplňků.  Nejsme jen prodejci, jsme hlavně kamnáři. S výběrem vám tedy odborně poradíme a pokud budete chtít, rádi vám kamna osobně přivezeme a nainstalujeme kdekoliv v ČR. Všechny produkty, které zde nabízíme, pochází od renomovaných evropských výrobců. Většinu z nich jsme osobně vyzkoušeli – ať už při montáži u našich zákazníků, nebo alespoň na školení výrobců –  a za jejich kvalitu a užitnou hodnotu dáme “ruku do ohně".  Tak nekupujte zajíce v pytli, nebo v nějakém hobbymarketu a dejte raději na doporučení profíků… 

Kontaktujte nás

Jsme rodinná kamnářská firma z Vysočiny. Krby a kamna stavíme po celé České republice.

Rádi se Vám budeme kdykoliv věnovat. Kontaktujte nás telefonicky, e-mailem, nebo prostřednictvím formuláře.

Po dohodě se můžeme sejít k nezávazné konzultaci v našem showroomu v Jiřicích u Humpolce, nebo kdekoliv v ČR, třeba přímo v místě zamýšlené realizace Vašich kamen, nebo krbu.

Václav Novotný
Kamnář
Showroom, sklad
Jiřice 222, Humpolec, PSČ 39601

Jsme členy Cechu kamnářů České republiky