Akumulační sálavé krby

Proč zvolit sálavý krb?

Sálavé krby předávají teplo do okolního prostoru infračerveným zářením – tedy sáláním. Je to stejný princip šíření tepla, jako jsme zvyklí od slunce – nejdříve se ohřívají předměty a lidé, teprve následně od nich se ohřívá vzduch. 

To přináší do interiéru, kde sálavý krb stojí, nemalé výhody:

  • Pro tepelnou pohodu je dostačující nižší teplota vzduchu, než při klasickém teplovzdušném vytápění – je to příjemné a navíc úsporné z hlediska nákladů na palivo.
  • V plášti krbu nejsou žádné mřížky pro cirkulaci vzduchu – v místnosti díky tomu nevzniká průvan a nevíří se přepálený prach. Sálavý krb je tedy vynikající řešení topení pro alergiky.
  • V místnosti vzniknou přirozené teplotní zóny – sálavé teplo se šíří podobně, jako světlo. Za překážkou tedy vzniká příjemný teplotní stín. Ukazuje se, že možnost střídat tyto teplotní zóny je pro psychické i fyzické zdraví člověka velice prospěšná.
  • Sálavé teplo se šíří do všech směrů vždy kolmo od pláště krbu. Pokud tedy máte otevřenou galerii, nebo obývací prostor propojený otevřeným schodištěm do patra, nehrozí přetopení podkroví a v přízemí vám naopak nebude zima.


Proč by měl být sálavý krb zároveň akumulační?

Většina domů je dnes už tak dobře zateplená, že tepelné ztráty běžné obývací místnosti nejsou větší než 2 kW. Pokud do krbu přiložíte pouhé 2 kg dřeva, máte okamžitý hodinový výkon kolem 6-7 kW. Z toho vyplývá, že se takový prostor začne už po krátké době intenzivně přetápět.

Řešením je právě akumulace. Díky ní se přebytečné teplo uloží a uvolňuje se postupně několik hodin při výkonu třeba jen kolem 2 kW. Výkon sálavého krbu se dá samozřejmě navrhnout i vyšší, podle tepelné ztráty konkrétního prostoru, ve kterém bude stát.

Akumulační prvky mohou být v sálavém krbu celkem tři:

  • Akumulační tahový systém, kterým procházejí spaliny do komínu. Může mít podobu akumulačních prstenců nad krbovou vložkou, nebo může být postavený samostatně vedle krbové vložky.
  • Akumulační hypokaustové jádro tvoří meziplášť krbu a zajišťuje uzavřenou cirkulaci horkého vzduchu v celé krbové obestavbě. Vnější plášť krbu se díky tomu rovnoměrně prohřívá.
  • Akumulační plášť krbu vytváří vnější teplosměnnou plochu sálavého krbu. Tloušťka stěny pláště a velikost jeho plochy pak významně ovlivňuje povrchovou teplotu krbu, dobu akumulace, i celkový výkon krbu.

Jak vypadá sálavý akumulační krb?

Možnosti vnějšího designu sálavého krbu jsou prakticky neomezené. Důležitý je výběr vhodné krbové vložky, která může mít rovné, nebo rohové prosklení, vysouvací dvířka, zadní přikládání a pod. 

Plášť krbu může být omítaný, tradiční kachlový, nebo moderní s použitím velkoformátové keramiky. Často jsou součástí sálavých krbů vyhřívané lavice. 

Díky hypokaustovému systému se mohou vystavět samostatná topná tělesa v přilehlých vedlejších místnostech, nebo v patře.

Našim zákazníkům proto po prvotní konzultaci připravujeme kompletní návrh krbu, ve kterém zohledníme všechny požadavky na funkci, výkon i vnější design. Součástí návrhu je také 3D vizualizace, která poskytne dokonalou představu, jak bude krb vypadat v hotovém interiéru.

Stavby akumulačních sálavých krbů – přijímáme zakázky z celé České republiky

Sálavý akumulační krb Vám navrhneme a postavíme kdekoliv v ČR, přizpůsobený na míru Vašim přáním, potřebám a životnímu stylu.

Pro konzultaci, nebo zpracování cenové nabídky stavby akumulačního sálavého krbu nás prosím kontaktujte telefonicky, emailem, nebo použijte níže uvedený formulář.


Tel.: +420 605 900 521

Email: vaclav@kamnarstvi-humpolec.cz